www.kme.cz

Město Kuřim

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

ŠK Kuřim

Mládež a šachy

1.liga mládeže-karentána rozhoduje o ne-postupujících
obrazek V sobotu 15.1. se odehrálo v Lanškrouně 6 a 7.kolo 1.ligy mládeže. Ze základní sestavy nám bohužel citelně chyběl Ondra Hronek a Tom Fikejs. Sestava byla celkem dobrá, hlavně proto, že nastoupil Lukáš Petříček. Problém byl sehnat slušného hráče na poslední šachovnici. Učast hráče na poslední šachovnici ovlivnilo množství karantén. Obě utkání jsme prohrávali 0-3, ale obě se nám podařilo ještě remizovat 3-3 hlavně zásluhou Lukáše a Vašíka. Remíza v obou utkáních ovšem téměř znamená, že v posledním srazu do bojů o postup už nezasáhneme. Je to škoda, protože jeden solidní hráč by nám zřejmě stačil a vše mohlo být jinak.
Odkazy: tabulka
Pavel Krupica | 25/Jan/2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4175 | Komentáře |

1.liga mládeže
obrazek V sobotu 4.12 se odehrálo 4 a 5.kolo 1.ligy mládeže, kde bylo naším soupeřem družstvo Vlašimi B a odpoledne pak domácí světlá nad Sázavou.
Po vysoké výhře 5-1 s Vlašimí jsme odehráli vyrovnaný souboj proti domácím, kterým jsme smolně podlehli těsně 3,5-2,5 když závěr utkání nezvládla Běta Kubátová a vyhrané utkání bohužel prohrála. Hodně těžko se mi to hodnotí. Naše družstvo nastoupilo bez Lukáše Petříčka a Ondry Hronka důvod obava z Covidu na mne působí hodně úsměvným dojmem. Při pohledu na tabulku není nic jasné a v boji o postup do extraligy je vše otevřené, ale pokud se nám i v dalších zápasech nepodaří postavit nejlepší sestavu, tak snažení všech ostatních asi vyjde vniveč. Věřím, že hloupé obavy z Covidu pominou a Lukáš s Ondrou pomohou týmu v ostatních utkáních.
Odkazy: tabulka
Pavel Krupica | 08/Dec/2021 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4144 | Komentáře |

1. liga mládeže
obrazek V dnešní nelehké době nebylo vůbec snadné dát dohromady 6 lidí. Nakonec se to povedlo, ale museli nastoupit 4 náhradníci.
V sobotu jsme jeli do dalekého Frýdku k zápasům s místním Béčkem a Céčkem. Hrálo se v krásném prostředí tréninkového centra místního veleúspěšného klubu ve středisku volného času Klíč. Dopolední zápas s Céčkem jsme prohráli 2:4, odpoledne s Béčkem jsme uhráli pouze jednu remis.
V neděli jsme jeli do Kunovic a tajně jsem doufal alespoň v bod, možná i více. Nakonec jsem nebyl daleko od pravdy a kdybychom využili všechny své šance, mohli jsme vyhrát 4:2, ale nakonec byl výsledek přesně opačný.
Musím všechny pochválit za bojovnost a přístup.
Přílohy: nedelni partie
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 11/Oct/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3934 | Komentáře(1) |

Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu 2020
České Budějovice Ve dnech 4. – 6. září 2020 se v Českých Budějovicích konalo Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu 2020. Z kuřimských dětí si za body získané v seriálu KP v uplynulém roce účast vybojovalo šest šachistů a šachistek. V silné konkurenci (mistrovství se účastnila většina nejlepších hráčů) se vzhledem k tréninkovému manku dá říct, že naše konečná umístění rozhodně nejsou zklamáním.

D10 (28 hráček) – Ema Kubátová (13. místo; 4,5 bodu), Běta Kubátová (15.; 4,5 b.)
H10 (43 hráčů) – Andrej Souček (20.; 5 b.)
H12 (42 hráčů) – Pavel Ševčík (21.; 4,5 b.), Martin Procházka (35.; 3 b.)
H14 (42 hráčů) – Ondřej Hronek (30.; 4 b.)

Závěrem poděkování a pochvala organizátorům, kteří se velmi dobře vypořádali se zpřísněnými hygienickými předpisy, všichni účastníci je respektovali, a tak turnaj proběhl hladce.
Díky pěknému počasí jsme si všichni (včetně doprovodu) užili pobyt na čerstvém vzduchu, prohlídku města, petanque nebo se zapojili do šachové detektivky při luštění QR kódů.
Přílohy: zázemí výlet relax
Odkazy: výsledky fotogalerie
Andrej Soucek | 08/Sep/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3917 | Komentáře(4) |

18. Mistrovství Evropské unie U8 – U14
MEU 14. srpna 2020 bylo v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou zahájeno 18. Mistrovství Evropské unie mládeže do 8, 10, 12 a 14 let. Jedné z mála letošních mezinárodních mládežnických šachových akcí se účastní celkem 103 hráčů z 9 států.
Hraju v nejpočetnější kategorii U10, kde jsem nasazený jako 24. z 29. Hrajeme kluci i holky společně, vyhodnocení bude zvlášť, turnaj má 9 kol, tempo hry je 90 minut na partii plus 30 sekund na tah. Každý den se hraje jedno kolo.

1. kolo
V prvním kole jsem hrál za bílé na 10. šachovnici proti německé třetí nejlepší hráčce (Laura Sophie Bauer, ELO 1291). Po standardním zahájení hrála pasivně, tak jsem toho využil a zaútočil (oběť věže). Bohužel, soupeřka se dobře bránila, a na to jsem nedokázal správně odpovědět. Černá získala i druhou věž a já jsem se vzdal.

2. kolo
Počítač mi přidělil volný los, takže po zítřku mám 1 bod jistý. Trochu mě to mrzí, rád bych si zahrál...

3. kolo
Ve třetím kole jsem hrál za černé proti těžké soupeřce - Viktorce Buchtové z BŠŠ. Po běžném zahájení jsem v 9. tahu udělal menší chybu; to ještě tak nevadilo (ztráta tempa). Ale hned 10. tah znamenal ztrátu partie - po dalších osmi tazích jsem prohrál.

4. kolo
Byla to jedna z mých nejdelších partií vůbec; hrál jsem za bílé proti deváté nasazené Aliaksandře Klintsevich (ELO 1299) z Polska. Tři a půl hodiny jsme si vzájemně střídali lepší, slabší i vyrovnané pozice, ale ty rozhodující chyby jsem dělal já, a tak mám po čtyřech kolech pořád jen ten jeden bod za volný los.

5. kolo
Další tříhodinová partie – měl jsem černé proti Slovince Sofii Timagině (ELO 1181). Partie byla sice dlouhá, ale hned na začátku střední hry jsem ustál její hurá útok, získal pěšce a zaútočil.
Při útoku jsem sebral další dva pěšce, potom jsem vyměnil dámy, v koncovce získal věž a figuru, a to už finálně rozhodlo o mém prvním bodu ze hry.

6. kolo
Moje zatím absolutně nejdelší partie – černými proti Karolovi Mielcuchovi z Polska (1158). Zahájení bylo normální, ve střední hře soupeř sebral otráveného pěšce, ale kombinaci jsem zahrál špatně, a ztratil pěšce. Pak soupeř nechal stát figuru, toho jsem využil a dostal se do vyhrané pozice. Soupeř sebral mého posledního pěšce obětí střelce - na šachovnici mu zbyl jen král a dva pěšci blízko k proměně, já jsem měl dva jezdce. Pěšce jsem sebral, ale soupeř nechyboval, a tak to po skoro čtyřech hodinách skončilo remízou. Na hodinách mi zbylo asi 50 vteřin – soupeř měl těžko uvěřitelnou hodinu a dvacet minut…

7. kolo
Bílými proti nejmladšímu ze tří bratrů Kostovů, Troyanovi (ELO 1222), jeho dva starší sourozenci hrají v U14. Začínáme skotskou hru se Sb4. V sedmém tahu ale soupeř místo rošády hraje podivné h6. Při dokončení vývinu jsem zaútočil Dh5 a hrozím Sxh6. Soupeř přehlédl možnou obranu (Jc5 nebo Sxc3), hraje d4 a napadá mého jezdce. Hrozbu ignoruji tahem Sxh6, černý nevyužil „obranu“ – oběť věže tahem f5, místo toho hraje Ve8 a v dalších pěti tazích dostává mat (partie - bit.ly/MEU2O2O_R7).

8. kolo
Před začátkem kola tradiční vyhlášení nejkrásnější partie minulého dne v každé kategorii – mám velkou radost: za souboj s Troyanem Kostovem jsem dnešním vyhodnoceným v U10 já!
A už začíná partie – černými proti Danovi Srbovi (1118) ze Světlé nad Sázavou. Vše probíhá standardně, hra je vyrovnaná, v 28. tahu získávám velkou poziční převahu a začínám si skládat útok. Ale ve 33. tahu přichází kritická chyba – místo tahu dámou jdu střelcem, dámu ztrácím, a tím i celou partii.

9. kolo
Za bílé proti další těžké soupeřce Tereze Horkové (1237 ) z BŠŠ. Pan Kaňovský mi poradil překvapivé zahájení, které opravdu soupeřka nečekala, a tak jsem získal více prostoru pro své figury. Po několikanásobné výměně vznikla vyrovnaná koncovka. Soupeřka ale chybuje a já stojím přivyhraně s volným pěšcem. Místo jednoduchého braní pěšce se však snažím tvrdohlavě prosadit pěšce, ale soupeřka přesně mění věže a výbornou obranou směřujeme do remízové věžovky.

Zisk 4 bodů z 9 na takto silném turnaji není špatným výsledkem (1 bod mám za volný los). V minimálně dvou partiích jsem zbytečně chyboval a ztratil body, ale i tak se mi MEU moc líbilo a získal jsem hodně zkušeností. Chtěl bych moc poděkovat za možnost chodit na rozbory k panu Kaňovskému, který mi pomohl taky s přípravou před vybranými partiemi. Závěrem ještě obrovský dík panu Číhalovi, který mi na dálku fandil a posílal cenné rady.
Přílohy: Příloha_1
Odkazy: výsledky on-line
Andrej Soucek | 14/Aug/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3906 | Komentáře(4) |

1. liga mládeže
Upoutávka Tento víkend v Poličce skončila závěrečným srazem 1. liga mládeže. Tajně jsem doufal, že problémy se sestavou nebudeme řešit jenom my, ale opak byl pravdou. Zatím co v sobotu nám z různých důvodů (někteří nemohli a jiní nechtěli) chyběli první tři hráči základní sestavy, v neděli už to byla první čtveřice.
Nicméně v sobotním dopoledním zápase s Polabinami C s Brožkou i Bouškou v sestavě jsme sahali po vítězství a konečná remíza je pro nás obrovský úspěch. Odpoledne s Lipkami B jsem díky bojovnosti Vašíka vyhráli 3,5:2,5.
V neděli jsme přijeli bojovat o medaile, ale oslabení už bylo příliš velké a hlavně dopolední zápas s Ortexem zaváněl hrou kočky s myší - rozdíl ELO na všech šachovnicích byl 250-500 a výsledek jednoznačný 0:6.
Odpolední zápas se Světlou vypadal chvíli nadějně, ale velká herní pauza se na některých projevila a postupně své pozice pokazili, takže konečná prohra nás odsunula na konečné 5. místo.
Musím všechny pochválit za vzorný přístup a snahu.
Příští rok nás čeká generační obměna a uvidíme, jak se podaří doplnit kádr a na co to bude stačit.
Přílohy: hraci sal nas tym
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 21/Jun/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3888 | Komentáře(1) |

Hráči proti velmistrům
Upoutávka Šachy se hrají navzdory koronaviru – aktuálně běží souboj Hráči proti velmistrům na youtube kanálu Robert a Petr šachy. Po první simultánce Štěpána Žilky, kdy se ukázalo, že proti stovce hráčů to nestíhá ani portál Lichess, natož velmistr (Andrej vyhrál na čas), se nově hraje vždy proti dvacítce předem přihlášených hráčů.
Prvních dvacet zástupců hráčské komunity se drželo skvěle a dokázalo velmistra Žilku porazit. Do pondělní partie nastoupí za velmistry Vojtěch Plát a na šachovnici č. 15 bude Andrej...tak mu držte palce...
Velmistři se nechtějí jen tak dát – viz komentář na FB stránce RaP šachy: „Chtěli jste válku? Máte ji mít! Vypouštíme proti Vám " Krakena " a těšte se na pondělí! Vedete v simultánce 1-0 a co se na Vás chystá, to budou vlny:) Vojta bude v přenosu blafovat, mystifikovat a klamat, tak aby náš cíl a tím je vyrovnat zápas proti Vám byl splněn. Není jiná možnost, než vyrovnat tento souboj s Vámi! Legrace skončila ! To bohdá nebude, aby český lid porážel nám velmistry!!”
Odkazy: RaP šachy článek
Ida Součková | 05/Apr/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3872 | Komentáře(2) |

Šachy Vyškov - 2. online šachový turnaj pro děti a mládež
Upoutávka Ve středu 18. 3. 2020 pořádá SK Vyškov druhý online turnaj v rapid šachu. Začátek turnaje je v 16:00 hod., konec v 18:00 hod. Hraje se tempem 2 x 10 minut, heslo: SachyVyskov.
Odkazy: web SK turnaj
Andrej Soucek | 18/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3866 | Komentáře |

Velikonoční kalendář s Online šachovými testy
Upoutávka ŠSČR připravil na webu Šachy Dolmen sérii Online testů. Soutěž poběží od úterý 17. března až do pondělí 13. dubna 2020.
Odkazy: web ŠSČR
Andrej Soucek | 16/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3863 | Komentáře |

Turnaj kandidátů 2020 začíná
Upoutávka AKTUALIZACE PO 6. KOLE:
Největší favorit je Fabiano Caruana, ale nebude to mít jednoduché, protože jeho soupeři jsou: Ding Liren,Wang Hao, Alexander Grischuk, Ian Nepomniachtchi, Anish Giri, Maxime Vachier-Lagrave (Teimour Radjabov odstoupil) a Kirill Alekseenko. Turnaj kandidátů se koná v Jekatěrinburgu. Kdo vyzve Magnuse Carlsena k boji o titul mistra světa?

1. kolo
Maxime Vachier-Lagrave 1/2 Fabiano Caruana
Ding Liren 0-1 Wang Hao
Anish Giri 0-1 Ian Nepomniachtchi
Alexander Grischuk 1/2 Kirill Alekseenko

2.kolo
Fabiano Caruana 1-0 Kirill Alekseenko
Ian Nepomniachtchi 1/2 Alexander Grischuk
Wang Hao 1/2 Anish Giri
Maxime Vachier-Lagrave 1-0 Ding Liren

3.kolo
Kirill Alekseenko 1/2 Ian Nepomniachtchi
Ding Liren 1-0 Fabiano Caruana
Anish Giri 1/2 Maxime Vachier-Lagrave
Alexander Grischuk 1/2 Wang Hao

4.kolo
Fabiano Caruana 1/2 Ian Nepomniachtchi
Wang Hao 1/2 Kirill Alekseenko
Maxime Vachier-Lagrave 1/2 Alexander Grischuk
Ding Liren 1/2 Anish Giri

5.kolo
Anish Giri 1/2 Fabiano Caruana
Alexander Grischuk 1/2 Ding Liren
Kirill Alekseenko 1/2 Maxime Vachier-Lagrave
Ian Nepomniachtchi 1-0 Wang Hao

6.kolo
Kirill Alekseenko 0-1 Anish Giri
Alexander Grischuk 1/2 Fabiano Caruana
Ian Nepomniachtchi 1-0 Ding Liren
Wang Hao 1/2 Maxime Vachier-Lagrave

7. kolo (25.3.2020)
Fabiano Caruana – Wang Hao
Maxime Vachier-Lagrave - Ian Nepomniachtchi
Ding Liren - Kirill Alekseenko
Anish Giri - Alexander Grischuk

Průběžné pořadí
1 Ian Nepomniachtchi (2774) 4,5
2 Maxime Vachier-Lagrave (2767) 3,5
3-6 Fabiano Caruana (2842) 3
3-6 Anish Giri (2763) 3
3-6 Wang Hao (2762) 3
3-6 Alexander Grischuk (2777) 3
7-8 Ding Liren (2805) 2
7-8 Kirill Alekseenko (2698) 2
Odkazy: turnaj
Andrej Soucek | 16/Mar/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3862 | Komentáře(1) |

KP družstev mládeže
obrazek Závěrečným srazem ve Vyškově skončil další ročník krajského přeboru družstev mládeže. Jelikož se tato soutěž hraje švýcarem na 9 kol při počtu týmů pod 20, v závěrečných kolech na sebe narazily týmy různé výkonnosti. O postupujícím celku Loko B bylo rozhodnuto dávno, takže naše Béčko hrálo o čest a bezpečně udrželo druhé místo.
Céčko hrálo pouze ve třech, přesto dokázalo jednou vyhrát 3:2. Déčko všechna své utkání vyhrálo a skončilo v polovině tabulky. Bohužel se nám stala nepříjemnost, když jsme v prvním kole prohodili Céčko s Déčkem a jejich výhry byly následně hlavním rozhodčím zkontumovány.
Protože vinou nemoci či jiných okolností nehrála naše družstva stabilně v plném počtu, tak jsme se rozhodli, že příští rok postavíme pouze 2 týmy.
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 27/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3811 | Komentáře |

Áčko porazilo v derby Lokálku
Upoutávka Dnešní výlet na Lokomotivu začal netradičně. Při příchodu na nádraží jsme zjistili, že kvůli výluce byl náš vlak zrušen bez náhrady! Díky pí Šetinové jsme se dostali do Brna ještě s velkým předstihem.
Domácí nastoupili v očekávané základní sestavě, zatím co nám chyběl Luki. Zápas byl hodně vyrovnaný a dlouhý. Jako první po 2,5 h vyhrála Alča, za chvíli přidává druhý bod David. Trochu nepohodlně stojí Tom Keprt, ostatní mají rovinu. Vašík už poněkolikáté má podstatně horší čas než jeho soupeřka. V této chvíli nařizuji všem nabídnou remízu, což není pochopitelně našimi soupeři akceptováno.
Po další hodině hry už vytoužené remízy přichází na dvojce a trojce od Tomášů Keprta a Kříže, takže utkání už neprohrajeme. Vašík v těžké pozici s minimem času ztrácí centrálního pěšce a zanedlouho i celou partii. Vše závisí na nováčkovi v sestavě Tomáši Fikejsovi.
Tem svého soupeře k ničemu nepustil a v lepší pozici po mém pokynu nabízí remízu, která je vzápětí přijata.
Vyhráváme zaslouženě 3,5 : 2,5. Kuriozitou je, že všechny vyhrané partie byly černými.
Děkuji našim hráčům za předvedený výkon a přístup k utkání.
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 18/Jan/2020 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3798 | Komentáře(1) |

KP mládeže
obrazek V Zastávce proběhl další sraz krajského přeboru družstev mládeže. Bohužel díky různým okolnostem bylo kompletní pouze Béčko, Céčko a Déčko muselo hrát ve čtyřech.
Béčko v prvním zápase porazilo Jezdce z Jundrova, ale v přímém souboji o postup podlehlo vysoko Lokomotivě. Na závěr porazilo Duras a po 6. kole je na druhém místě. Dnes se nejvíc dařilo Tomáši Fikejsovi, který uhrál 2,5/3.
Céčko prohrálo s Vyškovem i Jundrovem a porazilo Rozrazil. Nejlepším hráčem byl Vašík s výsledkem 3/3.
Déčko hrálo hodně oslabené a první zkušenosti s vážnými partiemi na zápis získal Adam Czerny. Sice dvakrát prohrálo, ale na závěr zdolalo Rozrazil 3:2. Družstvo táhly holky Kubátovy, které uhrály shodně 2/3.
Ještě perlička na závěr - družstvo Rozrazil A tvořilo 5!!! dívek.
Odkazy: vysledky fotky
Honza Číhal | 14/Dec/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3772 | Komentáře |

1. liga mládeže
Upoutávka Dnes se premiérově hrála první liga mládeže v Náměšti nad Oslavou. Dopoledne jsme hráli s Poličkou, odpoledne s místním klubem z Náměště.
Z prvního utkání jsem měl trochu obavy, ale jak se ukázalo, naprosto zbytečně. Po dovu hodinách hry díky zadním šachovnicím vedeme 3:0, když své soupeře postupně přehráli Šimon, Vašík a Alice. Když na čtyřce prohrává Tom Keprt, nařizuji Lukimi s Tomášem Křížem nabídnout remízu. Jelikož soupeři nikde nestojí líp, tak souhlasí a před jednou hodinou vyhráváme 4:2.
Po obědě nastupujeme proti Náměšti, za kterou hrají Julča s Rudíkem. Když po necelé hodině vyhrává Šimon, vypadá to na pohodový zápas. Ale opak je pravdou. Alice nevychytala jedinou hrozbu soupeře a musí kapitulovat, zanedlouho prohrává ve špatné formě hrající Tomáš Keprt. Tomáš Kříž proti Rudíkovi má nestejné střelce, tak mu nařizuji remízu a spoléhám se na Lukiho s Vašíkem. Luki spolehlivě plní roli jedničky a srovnává skóre na 2,5:2,5. Vašík hraje mírně lepší pěšcovku, ale má strašně málo času a musí dělat těžké tahy na půlminutě. Nakonec nalézá správné pokračování a pečetí výhru 3,5:2,5. Je to BOREC NAKONEC.
V půl sedmé odjíždíme spokojeni domů.
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 07/Dec/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3761 | Komentáře(2) |

KP mládeže družstev
obrazek Uvodní trojutkání KP mládeže družstev se odehrálo v sobotu na domečku mezi družstvy Kuřimi B,C,D a Kunštátem.
Po sestupu družstva B a C z 1.ligy mládeže je jednoznačným cílem pro letošní sezonu návrat Béčka zpět do 1.ligy. Mezi nejvážnější konkurenty budou zřejmě Brněnské družstva Durasu B, Jundrova a Lokomotivy B, která taktéž spadla z 1.ligy. Béčko na úvodním srazu podle očekávání všechna svá utkání vyhrála, když nejprve porazilo céčko 4-1, pak Kunštát 5-0 a na závěr déčko 3,5-1,5. sestava Béčka ve složení Lukáš Petříček, Šimon Tajovský, Ondra Hronek, Tomáš Fikejs a Renata Sasková bude pokračovat v tažení za postupem 14.12 na srazu v Zastávce, kde je čekají právě družstva z Brna. Céčko porazilo déčko i Kunštát, déčko pak porazilo Kunštát, který si na první body musí počkat právě na sraz v Zastávce, kde dostane přijatelnější soupeře, protože naše družstva jsou přece jen kvalitativně lepší.
Odkazy: tabulka
Pavel Krupica | 11/Nov/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3736 | Komentáře |

1. liga mládeže
Upoutávka O víkendu odstartoval další ročník 1. ligy mládeže. Po roce hrajeme opět skupinu C a úvodní sraz proběhl v Lanškrouně.
V prvním zápase jsme jasně přehráli domácí 6:0, ve druhém jsme prohráli těsně s ŠK Lipky 2,5:3,5.
V neděli jsme nejprve remizovali s Rychnovem 3:3, a po obědě v nejdelším zápase víkendu zdolali se štěstím Chotěboř 3,5:2,5.
Hráčem víkendu byl Luki s výkonem 3,5/4.
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 07/Oct/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3707 | Komentáře(2) |

1. liga mládeže
Upoutávka Závěrečná čtyři kola 1. ligy mládeže se letos uskutečnila v Krnově. Místní pořadatelé pro všechny připravili výborné podmínky včetně pití pro děti od hlavního sponzora (Kofola sídlí přímo v Krnově). Jediná nevýhoda pro nás byla poměrně dlouhá cesta včetně sobotního sněžení v kopcích mezi Šternberkem a Bruntálem.
Áčko hrálo v sobotu pouze v pěti a jednou vyhrálo, jednou prohrálo. V neděli už nastoupilo komplet, ale opět pouze jednou vyhrálo, což stačilo na konečné třetí místo. Dostalo krásný pohár a medaile. Nejvíc se dařilo Lukimu 3/4.
Béčko potřebovalo k záchraně aspoň jednou vyhrát, což se zdálo jako docela snadný úkol. Jenže třikrát!!! prohrálo těsně 2,5 : 3,5 a jednou remizovalo, což sice stačilo na deváté(nesestupové) místo, ale jelikož padají 2 nejhorší týmy ze všech skupin, tak bohužel sestupuje. Jediná útěcha je ta, že je první náhradník. kdyby někdo nechtěl postoupit. Nejlepším hráčem byl Adam s výkonem 3,5/4.
Céčko mělo bohužel sestup dávno jistý, ale ukázalo se, že kdyby pokaždé nastupovalo kompletní a v takové sestavě jako v Krnově, rozhodně by se zachránilo a pomohlo by i béčku. Paradoxně jako jediné z našich družstev porazilo Ostravu. Nejlepším hráčem nejen Céčka, ale celé výpravy byl Radek Filka, který uhrál 4/4!!

Rozhodně se nedá nikomu upřít snaha a bojovnost, vždyť Béčko v posledním zápase hrálo s místním Krnovem více než čtyři hodiny a Tom Keprt dohrával jako poslední ze všech.
Příští rok může být vše jinak a třeba vybojujeme opět Extraligu!!
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 17/Apr/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3616 | Komentáře(2) |

KP družstev mládeže
obrazek Na tradičním místě v Zastávce proběhl další ročník krajského přeboru 6-ti členných družstev mládeže. V této karegorii se nám dlouhodobě daří i na republikové úrovni, takže otázka zněla, kolik postoupí našich družstev.
Áčko v sestavě Vašík, Šimon T, Pavel, Šimon B, Emička a Andrej prošlo soutěží jako nůž máslem, když 6x vyhrálo a remizovalo s Béčkem.
To nastoupilo ve složení Ondra, Adam, Tomáš, Míša, Bětuška a Honzík prohrálo s Durasem, ale na krásné druhé místo to bohatě stačilo.
Céčko přijelo pouze se čtyřmi hráči, ale Lokomotiva nám dva kluky půjčila. V sestavě Viki, Martin P, Martin H, Káťa, Martin Ř a Kryštof(poslední dva jsou hráči lokomotivy) se po čtvrtém kole ocitlo na neuvěřitelném čtvrtém místě, což se projevilo ve velmi těžkém losu do závěrečných kol - Kuřim A, Loko A, Kuřim B. V těchto zápasech neuhrálo ani bod a skončilo na 10. místě.
Všichni si turnaj užili a navíc si odnesli pěkné ceny.
Odkazy: Vysledky
Honza Číhal | 23/Mar/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3599 | Komentáře(2) |

Gillarův Memoriál ovládla Kuřim
obrazek Další turnaj ze seriálu KP mládeže proběhl dnes v Řečkovické sokolovně. V mladších žácích startovalo 87 hráčů, ve starších něco přes třicet. Na turnaji startovala i pětice hráčů z kroužku na Komendě, za což jsem hrozně rád.
Vašík hrál kategorii starších žáků a rozhodně se neztratil, protože byl třetí v kat U14. Tu vyhrál Luki.
Podstatně větší zastoupení jsme měli v mladších kategoriích.
Kat U12 a celý turnaj mladších žáků vyhrál Ondra, druhý byl Adam a třetí Tomáš. U10 vyhrála Ema a třetí byla Běta. Jen v nejmladší kat U8 jsme nebrali medaili, Adam byl těsně čtvrtý.
Myslím, že si všichni turnaj užili a odnesli si nějakou cenu.
Odkazy: mladsi_zaci starsi_zaci
Honza Číhal | 23/Feb/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3569 | Komentáře(2) |

1. liga mládeže na Kotelně
obrazek V rámci 6.a 7. kola jsme doma přivítali Prostějov a Staré Město B. Dopoledne proběhl souboj druhého ze třetím, tj. Áčka proti Prostějovu a Béčko hrálo s béčkem Starého Města. Oba souboje byly velmi vyrovnané a rozhodovali maličkosti.
Za Áčko hrající Kryštof v souboji náhradníků stál celou partii dobře, ale díky rychlé hře ztratil figuru a byl konec. Naštěstí brzo srovnává Julča a remizoval Vláďa, takže pořád remis. Luki stojí hůř, Vašík v pohodě a Pavel o něco lépe. Jak to bývá, předpoklady jsou jedna věc a realita druhá. Luki otáčí partii a vyhrává, zato Pavel s minimem času prohrává. Vašík remizuje takže Kuřim A - Prostějov 3:3.
V souboji Béček brzo prohrává Viki a remizuje Tomáš. Pak jěště prohrává Rudík a vidím to černě. V té chvíli za mnou přichází Šimi a Alice, jestli můžou dát remis. Pochopitelně jim to zakazuji a právně oni rozhodli o našem těsném vítězství. Kuřim B - Staré Město B 3,5:2,5
V odpoledním kole jsme si prohodili soupeře a zápasy už tak vyrovnané nebyly. Za Áčko opět prohrává Kryštof, ale ostatní nezaváhají a poráží Staré Město B 5:1.
V Béčku prohrává Viki, ale vítězí Rudík s Tomášem a chvíli vedeme. Postupem času nás soupeř přehrává a už neuděláme ani bod. Takže Prostějov - Kuřim B 4:2
Odkazy: vysledky fotky
Honza Číhal | 20/Jan/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3535 | Komentáře |

Vyškovská rošáda pro naše barvy velice úspěšná!
obrazek Celkem 29.dětí z Kuřimi se účastnilo prvního mládežnického turnaje v Novém roce.
Do turnaje jsem si vzal spoustu nováčků hlavně z kroužku na Komendě, kde je spousta dětí, které jsem vedl loni na MŠ Brněnská. Vyškovská rošáda je jediný turnaj v kraji, která dává prostor pro samostatný turnaj dětem do 8.let. V tomto turnaji zářil bratr Vašíka Honzík Šetina, který turnaj bezpečně vyhrál. Milé překvapení byl pro mě Adam Czerny, který skončil celkově na 4.místě ziskem 4bodů. Adam se prezentuje obrovskou touhou dát každému soupeři mat. Turnaj špuntů hrálo celkem 17.dětí a z našeho klubu zde získali nové zkušenosti Ema Bonaventurová, Kuba Daněček, teprve pětiletý Tomáš Vyskočil a dvojčata Kryštof a Martin Šestákovi, kteří na tomto turnaji hráli i společnou partii jak jinak než stylově na šestce :-)
Velkou radost můžeme mít i v turnaji B. kde se nám podařilo získat kompletní sadu medailí. V tomto turnaji startovalo 65.dětí. Turnaj vyhrál Šimon Tajovský ziskem 6,5b před Ondrou Hronkem 6b a bronzovým Adamem Bočkem 5,5b.
V turnaji C, který byl hodně vyrovnaný rozhodovalo pomocné hodnocení, které odsunulo na 2.místo Lukáše Petříčka 5,5b před bronzovým Tomášem Keprtem 5,5b. Velké uznání zaslouží i Vašík Šetina, který získal 4,5b a turnaj odehrál až do konce na předních šachovnicích.
Za doprovod dětí na akci bych poděkoval rodičům, kteří na turnaj děti dovezli, ale hlavně Petře Hronkové, která mi moc pomohla při přepravě vlakem.
Odkazy: turnaj A turnaj B pořadatel
Pavel Krupica | 07/Jan/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3523 | Komentáře(2) |

David Němec vítězem turnaje v Náměšti nad Oslavou!
Upoutávka Na krásný turnaj s královským cenovým fondem, je náš klub zvaný už druhým rokem, ale turnaj se kryje s Vyškovskou rošádou, kde bojujeme o postupy na MČR v rapidu a proto účast v Náměšti je pro nás hodně limitovaná.
Šanci získat krásnou cenu využil David Němec, který tento turnaj vyhrál.
Odkazy: výsledky
Pavel Krupica | 07/Jan/2019 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3522 | Komentáře |

O přeborníka Kr.Pole s Kuřimskou účastí
obrazek V sobotu před vánocemi vyrazila menší skupinka 7-dětí z Kuřimi na tradiční mládežnický turnaj spíše pro začínající mladé adepty do nedalekého Králova Pole.
Turnaj se uskutečnil tradičně v krásných prostorách A-sport hotelu na Vodové. Velmi dobrá organizace spousty cen nejen za umístění, ale i vědomostní soutěže zejména o šachu je zásluha pořadatelů zejména Martina Hyrše, Neklana Vyskočila, který turnaj skvěle řídil a dále pak jeho pomocníkům Radka strnada a dalších. Za skvělou organizaci a moc hezký turnaj moc děkujeme!!!
V samotném turnaji se představili zkušení Michal Svoboda, Martin Procházka nebo Kryštof Šišák nebo i úplní nováčci z řad dětí, která jsem loni vedl na MŠ Brněnská zejména Adam Czerny nebo Ema Bonaventurová. Hodně mě pak překvapil Andrej Souček a to nejen kombinační schopností, ale i ve vědomostní soutěží posbíral spoustu cen, když věděl například odpovědi na otázky o hráčích letošního MS v šachu. Je vidět, že Andrej se zřejmě o šachy hodně zajímá.
V samotném turnaji si nejlépe vedl Michal Svoboda, který obsadil 8.místo ziskem 4b
Další umístění našich:
9.Martin Procházka 4b
12.Kryštof šišák 4b
14.Andrej Souček 4b
20.Czerny Adam 3b
26.Šrámek Karel 2b
29.Bonaventurová Ema 1b

Věřím, že Adam i Ema ještě pojedou i na další turnaje a získané zkušenosti jim pomohou na březnovém MČR dětí do 8.let.
Odkazy: výsledky článek Neklana
Pavel Krupica | 30/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3512 | Komentáře(1) |

1.liga zápas o postup se nevydařil, návrat do extraligy se odkládá.
obrazek V sobotu se na Kotelně uskutečnilo dvojkolo 1.ligy mládeže jehož součástí bylo i utkání, které zřejmě rozhodlo o postupu, bohužel v náš neprospěch.
Nejdříve skončilo utkání mezi Kuřimi C proti Kuřimi B a dle předpokladů zvítězilo Béčko, které získalo důležité body pro záchranu a naopak Céčko podle předpokladů posílá prohra zpět do KP. Zápas Ačka Proti Durasu byl dlouho vyrovnaný a nejasný. Svého soupeře přehrál Vláďa i Vašík, naopak velice špatné pozice měl Lukáš, David i Julča. Když nejdříve remizoval Tomáš Kříž věřil jsem, že Vašík i Vláďa vyhrají a jednu špatnou pozici se podaří zachránit. Bohužel velice záhy bylo vše ztraceno. Vláďa přehlédl mat a další pozice již byly nehratelné postupně prohrál Lukáš Julča David a Vašík pouze kosmeticky snížil naši porážku na 4,5-1,5. Odpolední utkání dopadla dle předpokladů, když Ačko nadělilo kanára Céčku a Duras vysoko porazil naše Béčko, když cenný bod vybojoval Ondra Hronek s Olgou Dvořákovou.
O postupu Durasu je již zřejmě rozhodnuto a náš návrat do extraligy se odkládá minimálně na rok.
Odkazy: výsledky
Pavel Krupica | 10/Dec/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3501 | Komentáře(2) |

O pohárek BVK kompletní sada medailí pro Kuřim
Upoutávka V sobotu se v Brně-Řečkovicích uskutečnil tradiční turnaj mládeže o pohárek BVK.
Tradičně skvělá organizace pořadatelů z Durasu Brno přivítala celkem 60 dětí, které byly rozděleny do dvou turnajů na mladší a starší žáky. Z Kuřimi jsem vybral hlavně nováčky a nechtěl zatěžovat děti, které hráli v nedělních soutěžích družstev, tak celkem tam bylo 14 naších reprezentantů, Vašík Šetina se rozhodl, že i když věkově patří do mladších, raději si zahraje v kvalitativně lepším turnaji starších žáků a já tohle jeho rozhodnutí jen uvítal.
Ve starších žácích (19.hráčů) se dobře ukázal Lukáš Petříček, který ziskem 5,5b ze 7 utkání obsadil 2.místo za největším favoritem turnaje. Další umístění
10.Šetina Václav 3,5b (Prohrál jen se všemi medailisty)
13.Filka Radoslav 3,5b

V turnaji mladších žáků (42.hráčů) vyhrál Ondra Hronek, když získal plný počet bodů. Na třetím místě skončil Pavel Ševčík ziskem 5,5b. Oba hráli velmi dobře a věřím, že své možnosti ukážou na Mistrovství Moravy a Slezska. Z dalších dětí bych ocenil výkon desátého Kryštofa Šišáka 4,5b, který když si dá záležet dokáže hrát i velmi dobře a Andreje Součka 4b, který se lepší turnaj od turnaje. U ostatních vím, že umí hrát i podstatně lépe, než byl konečný výsledek.
Věřím, že to ukážou už za týden v Koutech na MMaS.
Odkazy: mladší žáci starší žáci
Pavel Krupica | 22/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3428 | Komentáře(2) |

1. liga mládeže
obrazek Máme za sebou první 3 kola 1. ligy mládeže. Letos hrajeme skupinu D, ve které máme 3 družstva. Naše Áčko spolu s Durasem jsou hlavní aspiranti na postup, Béčko by se mělo v pohodě zachránit a Céčko bude sbírat zkušenosti.
Všechny předpoklady se naplnily. Áčko vyhrálo 3x, Béčko 1x a Céčko vše prohrálo. Právě Céčko musí zlepšit docházku, jinak budeme dostávat zbytečně pokuty.
V dalším kole (8.12.) přivítáme Duras a dost pravděpodobně se bude rozhodovat o postupu.
Odkazy: vysledky
Honza Číhal | 08/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3407 | Komentáře |

Zařijový rozjezd
Upoutávka O prázdninách většina dětí odpočívá a žářijové nastartování bývá často velmi pomalé... Ale letos bylo i docela úspěšné a zaslouží si malou rekapitulaci...
Druhé úterý, Brno - podle p. Hurty se B turnaj odehrál v rekordním čase - za 90 minut 5 kol a Emička K. si jako vítězka s absolutním ziskem bodů zajistila postup do A turnaje, Ondra Hronek skončil v A turnaji na krásném 4. místě
Přebor mládeže v klasickém šachu, Vyškov - i když se podařilo porazit sestru, znamenalo to pro Bětušku pouze 1. místo mezi dívkami
Svatováclavský turnaj, Kyjov - holky Kubátovy patřily k nejmladším účastnicím turnaje, ale úplně poslední neskončily :) Mnohem lépe odolával zkušeným šachistům Ondra Hronek, který obsadil 30. místo a mezi mládeží úžasné 3. místo.
Obrovské ocenění si zaslouží i Martin Hronek, který to pořádně rozjel a dokázal v době Svatováclavského turnaje ujet s taťkou 57 km v okolí Kyjova!
Odkazy: Druhé úterý Vyškov Kyjov
Milena Kubátová | 06/Oct/2018 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 3405 | Komentáře(2) |

Starší zprávy byly přesunuty do archivu.

Copyright (c)2006-2018 KolJa & Gonzmen