ŠK Kuřim

Zpráva

Béčko poráží Duras aneb Black Lives Matter
BLM S Martinem Hyršem se všichni dobře známe a partie se obvykle dlouho nehrají. Když brzo přišla nabídka remízy, mám pouze dvě indicie - pěšce navíc má Michal Snášel (ovšem za cenu nějakých temp) a Broňa bude hrát divočinu. Nemám tedy závažný důvod odmítat.
Michal toho pěšce vhodně vrátil a zbytek partie se vedl na téma "dvojice vrahů". Spolu s otevřeným g-sloupcem proti bílému králi to byla vskutku smrtící kombinace - vedeme. Na vedlejší šachovnici ale Honza Číhal pod hrozbou matové kombinace odevzdává pěšce - má za něj aktivitu figur, ale když pak přestává krýt bod f2, je srovnáno.
Pod tlak se dostává Vašík i Nejzkušenější. Vašík dává pěšce, ale moc mu to nepomohlo, stále se musí bránit. Když ho ale dokázal dobrat zpět, bílý se něčeho lekl, začal z aktivních pozic ustupovat a když pak při výměně udělal mezitah, vyškolil ho Vašík na téma taktika v koncovce.
Tomáš Kříž to zahrál gambitově, ale nakonec si za obětovaného pěšce sebral kvalitu a tento poměr sil udržel až do koncovky, kde navíc spojil věže na druhé řadě. V této pozici dostává nabídku remízy, kterou mu nedoporučuji, abych toho za chvíli litoval. Sice totiž vedeme, ale dvě bílé věže na sedmé řadě nevěstí na druhé desce nic dobrého a Honza Košata má horšího střelce.
Na dvojce ovšem bílý ztrácí tempa braním nepodstatných pěšců, černá dáma spolu s věží (a ve finále i střelcem původně schovaným na h8) vpadly do pozice bílého, partie se otáčí a vedeme už o dva body. Teď by se ta remíza na šestce setsakramentsky hodila, jenže Tom se mezitím vyhnul opakování tahů tím, že z aktivních pozic ustoupil, bílí pěšci se rozpohybovali a najednou už bílý remízu nechce.
Divočina u Broňka postupuje pomalu, oba soupeři budou mít časovku, hostující hráč horší. Pozici má ale lepší a rychlou hru zvládl, získal dvě figury za věž a když pak Broňa neviděl napadení dvou pěšců současně, hrálo se dál spíše z povinnosti. Honza slabého pěšce na d5 pozbyl, ale jeho aktivní král zajišťoval ve střelcové a později pěšcové koncovce protihru. Černý musel najít průlom na dámském křídle, aby nakonec ještě neprohrál. S tímto průlomem síce stavěl dámu o dva tahy dřív, ale bez možnosti zamezit proměně bílého pěšce. Vzniklou dámskou koncovku hrál na výhru asi spíše Honza, ale nebylo jak. Ono to ale nevadilo, protože Tom se ubránil (důležité bylo nezpanikařit kvůli utíkajícímu c-pěšci a věží sebrat jeho kolegu na g3) a zajistil tím naše vítězství.
Z výsledku 4,5:3,5 mají radost nejen domácí, ale také všichni "progresivní" politici. Již před týdnem v utkání déčka proti Jevíčku nevyhráli bílí žádnou partii. Tam to ale bylo pouze se dvěma rezultáty pro černé - kdežto zde v podání béčka rovnou s pěti. Žádáme pochvalu od EU a USA před nastoupenou jednotkou!
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 21/Feb/2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4194 | Komentáře |

VÁŠ KOMENTÁŘ:

Login: Heslo:
INFO pro doposud neregistrované (i když je lepší se registrovat na záložce Administrace):
jako login napište své jméno a příjmení a jako heslo NAPIŠTE: host-kurim
(u neregistrovaných bude zveřejněna IP adresa.)
UPOZORNĚNÍ:
Pokud se nehodláte podepsat celým svým jménem, potom sem nepište.
Pokud hodláte psát vulgárně, potom sem také nepište.

Copyright (c) 2006 - 2022 KolJa & Gonzmen