ŠK Kuřim

Zpráva

KPII B - I v sedmi lidech se dá vyhrát zápas
KP2, 7.kolo, 13.02.2022 V sobotu večer odevzdáváme Vašíka "A" týmu. Nám už nejde o postup a přece jenom pokuta za neobsazení šachovnice je větší ve 2.lize než v KP2, tak my sice budeme hrát v sedmi lidech, ale nebude tak velká pokuta. Ještě kdyby ŠSČR schválil ženu v každém družstvu (jak už to udělal u extraligy, kde je od příští sezóny zavedena ženská/dorostenecká šachovnice, ale žena musí odehrát nadpoloviční počet partií), tak "A" bude platit pokutu každý zápas. :D
Jundrov dojel taky nakonec v 7 lidech. Říkali jsme si, proč Krupa ještě před zahájením zápasu nezkusil někomu zavolat, kdo je napsaný na naší soupisce a je z Kuřimi, aby jenom došel na Kotelnu se ukázat, že mohl nastoupit. Neplatili bychom pokutu a ještě bychom vedli z výkopu už 1:0. Kdybychom prohráli zápas, tak tohle jsme mu mohli vyčítat, že by to třeba pomohlo. :D
Zápas odstartoval bez posledního hráče za oba týmy.
Po pár zahajovacích tahů nabízí soupeř Vláďovi remízu. Vláďa s pohledem na Krupu říká, že vlastně o nic nejde a přijímá nabízenou remízu.
Druhou remízu přijímám já. Moje pozice se mi líbí, ale poslední dobou dokážu přetavit i výhodu dvou pěšců v prohru, takže ochotně beru podanou ruku. Kuba si ze mě dělá srandu, že nechápe, proč jsem brala tak rychlou remízu. Vysvětluji mu, že je přece mnohem lepší remíza než prohra. Tak se směje, že by to byla už 5. prohra v řadě. Chápe to. :D
Další partie se ubírají nejednoznačným směrem, jednou se výhoda klaní na stranu Jezdců, podruhé zase směrem k domácím hráčům.
Cenný skalp přidává Filip. Nachází pěknou taktiku, jak soupeře vynutí ztratit dámu, nebo dostane mat. Soupeř se radši vzdává.
Další dohrává Ondra. Ondra se dostává do lepší koncovky. Ve věžovce svazuje soupeři věž na b-sloupci a mezitím rozjíždí pěšce na královském křídle. Soupeř se neúspěšně brání, ztrací centrálního pěšce dochází k výměně věží a Ondra pádí pěšcema do dámy. Soupeř se vzdává.
Už je to 3:1 pro nás. Ještě 3 partie. A už stačí přidat jenom bod. Někde. Kdekoliv.
Dohrává Kuba. V jednu chvíli má Kuba navíc figuru za 2 pěšce, soupeř má napadenou věž střelcem, Kuba má vidličku od koně na dvě věže. Kuba se z té divoké šlamastyky dostává jako vítěz. Zůstává mu jezdec za 2 pěšce. Už se začíná i vítězně koukat. :D Nakonec obětovává koně za volného pěšce utíkajícího do dámy a díky bližšímu králi k soupeřovým pěšcům mu tato taktika vychází a vyhrává.
Už jsme vyhráli. Můžeme být klidní. Nemusíme Krupovi vyčítat, že nepovolal nějakého našeho posledního hráče.
Jako další dohrává Krupa. Hraje proti mladé naději Jundrova. Soupeř mu svazuje koně na c7, sice tento kůň se zatím nemůže sebrat, ale Krupa není schopný ho vysvobodit. V závěrečné koncovce by si pro něj došel král a Krupa by s tím nic neudělal. Nicméně soupeř celou partii hraje v osobní časové tísni, protože ho tlačí jeho další osobní zájmy. Nabízí Krupovi remízu, už nemá čas partii vyhrát. Spěchá na zkušební přijímací zkoušky. Ještěže tak. Pomáhá nám. :D
Jako poslední dohrává Pavel. Pavel hraje proti panu Továrkovi a rozjíždí hodně divokou partii na svoje poměry. :D Oběť jezdce na g5. Přichází fxg5 a Jxg5. Soupeř kryje mat na h7 pomocí jezdce na f6. A přichází další Vxf6! Pavel má na hodinách zhruba 6 minut na zbývajících asi 19 tahů do časové kontroly pro přídavek 30 minut. :D Vxf6 a Jxh7. Tady jsem si říkala, jestli nebylo lepší hrát Dxh7 a následné braní Sxg6, dokázat postrčení střelce na f7 a zkusit zmatit krále na g8. Jenže se musí dávat pozor na velké hrozby od pana Továrka, které mohou na šachovnici nastat. Nevím. Nicméně po Jxh7 přišlo Dxe6 (na e6 byl klíčový pěšec, který se ztratit prostě neměl). Napadnutí dámy, ústup dámy, napadnutí dámy, šach, ústup krále, hrozba matu. Pavel se snaží najít mat, šachuje a šachuje. Bohužel postupně ztratil všechen materiál, kterým ještě mohl šachovat a mat nenastal. Vzdává. Byla to velmi divoká partii s časovou tísní na obou stranách. Tahle prohra už nic neznamená.
Vyhráli jsme 4,5 : 2,5.
Pořád máme šanci na postup, třeba Univerzita zaváhá. Záleží, jak nás podrželo naše statečné "E".
Přílohy: Celý tým Ondra vyhraje Pavel remíza
Odkazy: Divočina, Pavel Fotky
Daniela Dumková | 13/Feb/2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4189 | Komentáře(4) |

VÁŠ KOMENTÁŘ:

Login: Heslo:
INFO pro doposud neregistrované (i když je lepší se registrovat na záložce Administrace):
jako login napište své jméno a příjmení a jako heslo NAPIŠTE: host-kurim
(u neregistrovaných bude zveřejněna IP adresa.)
UPOZORNĚNÍ:
Pokud se nehodláte podepsat celým svým jménem, potom sem nepište.
Pokud hodláte psát vulgárně, potom sem také nepište.

Já myslím, že to byla hodně zajímavá partie. Bylo to napínavé až do konce. Tak Vxe7 jsem neviděla, i když jsem byla určitě v menším stresu, protože jsem to jen pozorovala z povzdálí. Doufám, že to poučení využiješ v partii za 14 dní.

Jo, E bojovalo statečně. Nevadí, můžeme se snažit bojovat o postup zase příští sezónu.
Daniela Dumková | 15_Feb_2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4189/125423

Díky za podrobný report i sdílení mé divočiny Partii jsem si hodně užil i přesto, že jsem nakonec prohrál. Po mém 17. Dh4 a odpovědi černého f6, jsem rozjel krásný útok (aspoň myslím :D). Po přesném 18. e6, které nešlo brát pro mat, a vynuceném odkopnutí koně mimo hru na b8, včetně následného silného Jeg5 a oběti koně i pozdější Vxf6 byly výborné tahy (počítač po nich hlásí +8,5). Ale pak místo správné cesty s hrozbou matu na g8 po braní dámou Dxh7, kterou popisuje Daniela, přišlo moje slabé Jxh7 Pak přišla oboustranná blicací časovka, která mohla dopadnout jakkoli. Po pozdějším Je6+ (viz odkaz Divočina, 9. tah) jsem neviděl správnou cestu. Bál jsem se brát Jxg7+, abych po Kd7 nepřišel o aktivitu a během minuty, na které jsem hrál, jsem bohužel nenašel smrtelnou oběť Vxe7!! a mat v 5 tazích. Škoda. Pro mne velmi poučná partie. Co jsem si odnesl za ponaučení, ale nebudu psát na web :D
Pavel Matula | 14_Feb_2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4189/125422

Bohužel Kavárníci céčko nepodrželi a vlastně ani nemohli. S takovou sestavou a ještě v sedmi ... No alespoń byli stateční.
Majer Jiří st. | 14_Feb_2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4189/125420

Pokuty to je stále téma a to zavedení povinné ženské šachovnice v extralize těm druzstvum vůbec nezávidí (oni si to nezávidí ani samotní kapitáni extraligových druzstev) a to se uvažuje i o 1.lize a časem to zřejmě bude všude. Jak mi řekl před par dny jeden nejmenovaný člen VV SSCR- Vis oni Ti manažeři za to minimum času co se té práci za měsíc věnuji musejí všem “dokázat” ze si ty nadstandardní odměny proste zaslouží.
Pavel Krupica | 13_Feb_2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4189/125419

Copyright (c) 2006 - 2022 KolJa & Gonzmen