ŠK Kuřim

Zpráva

Béčko po boji třetí v tabulce a (snad) zachráněno
Vašík opět vyhrál V jiné hrací místnosti a již po deváté hodině se rozehrál klíčový zápas, který rozhodoval o tom, zda bude mít béčko do zbytku sezóny relativní klid, nebo si zkomplikuje situaci. Podle toho vypadaly sestavy obou týmů - na současné divné poměry z obou stran solidní.
Nejrychleji jde dopředu partie Ladi Kudly, i když spíše zásluhou soupeře. Vypadá to na naši výhodu, černé věže nemají vhodná pole a jeden ze slabých pěšců padne. Kompenzuje to nepohodlná a divoká pozice Nejzkušenějšího s králem v centru. Na dvou deskách se zajímavě vyvíjí situace na hodinách - jak Vláďa Pavlík, tak Tom Kříž stojí sice trochu pasivně, ale vůdci bílých figur do toho investovali více času, než by bylo zdrávo.
Proto také přichází nabídka remízy Vláďovi. Doporučujeme kvůli času odmítnout, za chvíli stejně tak odmítám já, doufám ve dvojici střelců a větší aktivitu (kolem obětního cirkusu a la počítač jsem ale dávno předtím prošel). Vašík Šetina se musí bránit ve variantě, kterou mám sám v oblibě za bílé, Honza Košata má na jedničce zhruba rovinu, ve které ovšem lze něco vymýšlet, na rozdíl od Broňovy ploché pozice - soupeři zjevně vědí, co mu nesedí.
Všechny partie se hrají až do časovek aspoň jednoho z hráčů. Vláďa vypadal chvíli vyhraně, když mazal svými centrálními pěšci vpřed, ale bílý i v časové tísni našel protihru na dámském křídle - takže to stejně končí remízou. U Toma ale čas soupeře rozhodl - v koncovce lehkých figur si nepohlídal, že král po šachu pěšcem musí přestat krýt figuru. Hraje se až do matu, ale zapsání bodu pro nás už nelze zamezit. Vašík se brání úspěšně, zato Laďa započal vrácením pěšce operaci, která vyústí v rozehrání černých figur, navíc i jeho spotřeba času je enormní.
S aktivitou to přehnal hostující hráč na první desce a Honza má pěšce víc. Následné kombinace s půjčováním figury jsou pouze výměny, jen je potřeba to propočítat. Dostávám se do jedné z koncovek, kterou jsem chtěl - bělopolní střelci, kde je ten můj lepší, ale obrana je přesná, na jednu slabinu se nevyhrává a když zvážím Vašíkovu a Honzovu pozici, druhou nabídku remízy již beru.
Jura má na dvojce několik pěšců méně, může ještě kousat díky složitosti pozice, ale musíme tam vyhlížet nulu. Broňa se marně snaží vychýlit partii z rovnováhy a má tam jezdcovku, kde nemůže ani jeden z hráčů ničeho dosáhnout. Vašík korunoval úspěšnou obranu tím, že obětoval dámu za mlýnek - bílý ji musí vrátit a výsledná věžovka s několika pěšci navíc je jasně vyhraná. Mladí obvykle mívají s obranou potíže, zde Vašík dokázal, že už je to dospělý hráč.
Během posledních tahů Vašíkovy partie dostává Broněk nabídku remízy. Může si dovolit chvíli čekat a nejdůležitější je, že Laďa, který pustil původně pasivní černé věže do své pozice, prohrává až poté (když by přišlo snížení na 2:3 dříve, asi by k té nabídce nedošlo). A když Honza vyhrává věžovku (nebojácný pochod krále získával další pěšce), je Broňova půlka vítězná. Prohra na druhé šachovnici znamená jen snížení na konečných 4,5:3,5.
Béčko má 10 bodů a dobré skóre 50% z partií. Budeme mít již jen těžké soupeře a obvykle by to stačit nemuselo, ale když se připočtou virtuální 3 body s odstoupivším Adamovem, už to odpovídá situaci, kdy by se na záchranu béčka dalo i vsadit. Však jsme také třetí v tabulce, ve které je ovšem nepořádek kvůli tomu odstoupení a nějakému odloženému zápasu.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 24/Jan/2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4174 | Komentáře(2) |

VÁŠ KOMENTÁŘ:

Login: Heslo:
INFO pro doposud neregistrované (i když je lepší se registrovat na záložce Administrace):
jako login napište své jméno a příjmení a jako heslo NAPIŠTE: host-kurim
(u neregistrovaných bude zveřejněna IP adresa.)
UPOZORNĚNÍ:
Pokud se nehodláte podepsat celým svým jménem, potom sem nepište.
Pokud hodláte psát vulgárně, potom sem také nepište.

A co nějaká motivace k tomuto scénáři? Například "Áčko koupí Béčku bečku"?
Jan Pešl | 24_Jan_2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4174/125396

Ano i přes silné soupeře na závěr, vypadá záchrana B nadějně. I když pamatuji sezónu, kdy ŠK 64 mělo po 4 kolech 12 bodů a sestoupilo!
Nadruhou stranu hrajeme zbytek zápasů s čelem tabulky a co tak pokusit se i o záchranu Áčka!? Postupují první dva.
Majer Jiří st. | 24_Jan_2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4174/125395

Copyright (c) 2006 - 2022 KolJa & Gonzmen