ŠK Kuřim

Zpráva

KP2B 16.1.2022 Kavárna v domácí Kotelně prohrála s Durasem
Upoutávka Ráno, při přebírání materiálu u Broňka jsem se dozvěděl, že Martin Hyrš za Duras hrát nebude, že prý je jich dost. Určitě nebylo, protože Martin nastoupil a tvářil se nešťastně, že proti kuřimanům hrát nechtěl, ale zkrátka se nesešli. Nastoupil proti Františkovi, který (samozřejmě bez rošády) rozehrál partii a jako vždy se držel teorie, že důležitý je počet tahů v co možná nejmenším čase. Jeho pozice tomu odpovídala, pak ale Martin nechává stát dámu! František tudíž píše náš první bod!

Další, nám dobře známý hráč, :-) Šimon Tajovský nastoupil proti Jarovi na předposlední desce. Jara je známý tím, že nedbá na šachovou teorii a tak Šimonovi stačilo potichu přetavovat šachové poučky ve spoustu výhod a svoje vítězství.

Jirka na první se držel, byl pod tlakem, ale v okamžiku, kdy si myslel, že pozici srovnal, tak se snažil zahrát aktivně. Jezdcem napadl soupeřovu věž a zdánlivě se jeho kůň dostával do centra. Jak to tak bývá, tah z kterého měl radost a kterým si myslel že se dostává do hry byl špatný v tom, že tohoto koně jistil pěšák, který zakrýval dámu rentgenovanou právě napadenou věží. Následné braní koně soupeřem tak bylo zcela beztrestné a Jirka se okamžitě vzdává. Škoda, sice stísněná pozice (kde obě strany hrály bez rošád), ale určitě to bylo hratelné.

Mistr dorazil tentokrát k utkání později. Byl jsem přesvědčený, že jsem ho v týdnu obvolával, ale i jeho manželka mi tvrdila, že se asi mýlím. Telefonní hovor poslouchali před zahájením zápasu všichni přítomní. Chápali, že 93 let, které Mistr letos bude mít, si zaslouží respekt a úctu (a malé zdržení zahájení utkání není podstatné). Ani nevím, co se v partii vlastně stalo, registroval jsem pak už jen jeho prohru.

Já na třetí desce s bílými jsem hrál svoje obvyklé zahájení (hraji to stejné už přes 25 let) a známé pozice mi nečinily nějaké zásadnější potíže. Chvíli to vypadalo i na nějakou mírnější poziční výhodu, ale pak to soupeř začal hrát přesněji a přesněji a já zjistil, že můj oblíbený útok na soupeřova krále už nepůjde. Moje nabídka remízy byla přijata.

Někdy v této chvíli na poslední desce remizuje i Martin. Martin začal ztrácet pěšáky a materiál a už už chtěl vzdávat. Pak naštěstí našel něco jako věčný šach a soupeř nabídnul remízu, kterou Martin s ulehčením okamžitě přijal. Jak sám řekl, utekl hrobníkovi z lopaty.

Předposlední partii hrál Luboš, který (jak soupeř správně podotknul) začal pořádně přemýšlet, až když to měl skoro prohrané. Poziční nedostatky musel řešit ztrátou kvality, ale už to nestačilo.

Poslední partii dohrával Tom. Ten v průběhu začátku své partie ještě jel vyzvednout Mistra a tak hrál s mírným časovým hendikepem. Partii jsem moc nerozuměl, oboustranně to byla v podstatě lavírovací hra bez dam. Soupeř to chtěl ještě zmermomocnit (a tento okamžik jsem také moc nechápal) a odevzdal svého pěšce na "A" sloupci za trochu aktivnější věž. Snad jen počítač odpoví, jak to hodnotit. Snímek pozice těsně po splnění časového limitu je v příloze. Krátce na to se oba na remíze shodli.

Finální výsledek odpovídá poměru sil.
Přílohy: Příloha_1
Odkazy: Výsledky
Jan Kolařík | 16/Jan/2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4172 | Komentáře |

VÁŠ KOMENTÁŘ:

Login: Heslo:
INFO pro doposud neregistrované (i když je lepší se registrovat na záložce Administrace):
jako login napište své jméno a příjmení a jako heslo NAPIŠTE: host-kurim
(u neregistrovaných bude zveřejněna IP adresa.)
UPOZORNĚNÍ:
Pokud se nehodláte podepsat celým svým jménem, potom sem nepište.
Pokud hodláte psát vulgárně, potom sem také nepište.

Copyright (c) 2006 - 2022 KolJa & Gonzmen