ŠK Kuřim

Zpráva

Více odvahy - více remíz a více smůly
Tohle musíš vyhrát Chtěli jsme se poučit z Lipovce, kde jsme některé partie remizovali až příliš brzo. První půlku tedy zapisuje až Nejzkušenější po 25 tazích v rovné koncovce.
To, co se mezitím událo, hrálo spíše pro nás. U Pavla Krupici se divák neznalý variant zahájení asi bál, po zápletkách tam chvíli byl pěšec méně, ale nebylo těžké přijít na to, jak jej dostat zpět. Tlak bílého se koná na třech deskách - Michala Snášela, mne a Honzy Košaty (který má ovšem černé, takže jako jediný z nás nestojí nic moc).
Michal svůj útok zakončuje úspěšně, ale remíza na dvojce nevhodně zapůsobila na Pavla Rubeše. Půjčení pěšce by ještě nevadilo, ale myšlenky na nabídku remízy ho pak odloudily natolik, že přehlédl taktiku. Pavel Krupica má při rovném materiálu dvojici střelců v koncovce, ale volný krajní pěšec bílého zajištuje protihru a partie končí asi zaslouženou remízou.
Obrana Honzy Košaty zatím funguje, já se snažím neustále vytvářet hrozby černému králi a podle jeho pohybu cestuji dámou po celé šachovnici, Honza Číhal stál možná zpočátku trochu pasivně, ale bílý to uspěchal a Honza může přemýšlet, jak vhodně vrátit pěšce navíc, aby se rozehrál a přešel do protiakce. No a Vláďa Pavlík má zajímavou koncovku, kde bílý podcenil volného pěšce a pak za něj musel dát figuru. Očekávaná výhra se ale nekonala - bílý se přiznal, že už to chtěl vzdát, ale podobné problémy s volným pěšcem se konaly i na druhé straně a končí to další remízou.
Stejným výsledkem pak dopadla partie Honzy Číhala. Cestování mojí dámy konečně přineslo ovoce v podobě dvojího úderu, černý už nemůže zachovat materiální rovnováhu a jeho král plave čím dál víc. Jenže nutnost zrychlit před časovou kontrolou je zrádná - stačilo přehlédnout tah, kterým soupeř vynutil výměnu dam, a ocitám se v paradoxní koncovce - sice mám v tu chvíli dva pěšce navíc, ale role králů se otáčí (můj schovaný v rohu se nemůže zapojit a ten černý, který byl celou dobu slabý, se stává aktivním monstrem).
Honzu Košatu ta obrana stála pěšce, ale bylo by to hratelné, nebýt chyby ve čtyřicátém tahu, která ztrácela druhého. Za stavu 3:4 tedy musím vyhrát aspoň na zápasovou remízu, ale není jak - soupeř to řeší tak, že při výměnách nedobírá figuru, ale soustředí se na sbírání pěšců. Končím v K+V+J proti K+V+P, žádné vidličky se nekonají a po vyčerpání poloviny nároku padesáti tahů nezbývá než uznat remízu, pokračování by bylo už trapné.
Čím víc jsme se snažili hrát, tím víc těch remíz bylo (v Lipovci tři, teď pět). A vzhledem k průběhu zápasu si troufám tvrdit, že jsme si prohrát nezasloužili. Snad se ty těsné výsledky konečně otočí příště.
Přílohy: Zpravodaj
Odkazy: Fotky
Jan Pešl | 10/Jan/2022 | Autorizováno heslem | ID_zprávy: 4162 | Komentáře |

VÁŠ KOMENTÁŘ:

Login: Heslo:
INFO pro doposud neregistrované (i když je lepší se registrovat na záložce Administrace):
jako login napište své jméno a příjmení a jako heslo NAPIŠTE: host-kurim
(u neregistrovaných bude zveřejněna IP adresa.)
UPOZORNĚNÍ:
Pokud se nehodláte podepsat celým svým jménem, potom sem nepište.
Pokud hodláte psát vulgárně, potom sem také nepište.

Copyright (c) 2006 - 2022 KolJa & Gonzmen